Friss hírek
Az év madara

2019 -ben az év madara:

a gólyatöcs

A népi nevén székigólyának is nevezett miniatűr gólyahasonmás Mórahalom település külterületein is nagy számban előfordul. Legkönnyebben Nagyszéksós-tónál láthatjuk hamarosan. Afrikában telel, de már úton van felénk. Március végén esetleg, de áprilisban már biztos megérkeznek. Fotó: Orbán Zoltán, forrás www.mme.hu

2019 év madara - a gólyatöcs (Fotó: Orbán Zoltán)

Papírmentes karácsony

Idén legyen papírmentes a karácsony!

Elő a fenntartható és kreatív ötletekkel!

Forrás: wwf.hu

Az év utolsó hónapjában riasztóan

megugrik a megvásárolt,

felhasznált, majd szinte azonnal

eldobott papír mennyisége.

Ráadásul a keletkező hulladéknak

csak töredéke kerül szelektív

gyűjtőkbe.

A felesleges pazarlás helyett a WWF Magyarország idén az ötletes alternatívák és cellulózmentes csomagolások használatára buzdít mindenkit.

Egy kis odafigyeléssel számtalan csomagolópapír-mentes alternatíva áll rendelkezésünkre, melyek nem jelentenek többletköltséget:

Az ajándékokat régi kottákkal, térképekkel, újságok vagy képregények lapjaival borítsuk be – egyedi és mutatós lesz a végeredmény;

⦁    szabdaljuk fel a régi, megunt vagy soha nem használt karácsonyi terítőket,
⦁    használjuk újra a hányódó cipősdobozokat – egy kis temperával csodákat tehetünk;
⦁    ha ruhadarabot ajándékozunk, használjuk azt csomagolóként;
⦁    ha mindenképpen ragaszkodunk családi hagyományainkhoz, válasszunk 100%-ban újrahasznosított papírt, műanyagszalag helyett pedig rafiát a kötözéshez;

⦁    tárgyak helyett ajándékozzunk élményt, együtt töltött időt!

Az adatok a világ minden pontján sokkolóak. Az Egyesült Királyságban csak a decemberben elhasznált csomagolópapírral kilencszer körbetekerhetnénk az Egyenlítőt. Kanadában, az ünnepi szezonban az egy főre eső hulladék mennyisége eléri az 50 kg-ot. Az Amerikai Egyesült Államokban, ha minden család csupán kettő ajándékot újrahasznált csomagolásba kötne, 45.000 futballpályányi papírt lehetne megspórolni.

Magyarországon sem jobb a helyzet – ráadásul nem kizárólag karácsonykor hozunk olyan döntéseket, amelyek nem fenntarthatók. Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés 2014

„Ma, amikor naponta találkozunk a médiában az éghajlatváltozás eredményeként bekövetkező természeti katasztrófákkal, amikor egymást érik az érintetlen élőhelyekről és a biodiverzitás csökkenéséről szóló hírek, nagyon fontos, hogy végiggondoljuk, mit tehetünk mi a természeti kincsek túlhasználata és az értelmetlen pazarlás ellen” – mondta Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője. Hozzátette: „tudatos választásokkal azonban karácsonykor is csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat – akár azzal, hogy helyi, szezonális termékekből készített fogásokat teszünk az ünnepi asztalra, csökkentjük a húsfogyasztásunkat, vagy pedig azzal, hogy nem használunk csomagolópapírt.”-es adatai szerint évente fejenként kb. 95 kg papírhulladékot termelünk, melynek felét a csomagolóanyagok (főleg a vásárolt termékek borítása és karácsonyi díszpapírok) teszik ki. Decemberben pedig akár 10-15%-kal is megnőhet az átlagos papírfogyasztás, míg az újrahasznosítási ráta alig éri el a 65%-ot.

„Elsőre talán apróságnak tűnhet a csomagolópapír kiváltása karácsonykor. Higgyük el mégis, ez hatalmas előrelépést jelent az év végi környezetterhelés csökkentése felé! Igenis rajtunk áll, mennyi hulladékot termelünk, ahogyan az is, hogy bolygónk egészségéért hajlandóak vagyunk-e cselekedni” – mutatott rá Antal Alexa.

Téli madáretetés

Téli madáretetés szabályai:

folyamatosság – fagyok beállta előttől költési időszak előttig (kb. márciusban hagyjuk abba)

Mit?

olajos magvak: nem sózott, nem pirított! leginkább apróbb szemű napraforgó, köles, vagy törmelékes dió, mogyoró,

állati zsiradék: a nem sózott vagy kifőzött szalonna, a faggyú, lágy sajt vagy a kereskedelemben kapható cinkegolyó,

alma,

főtt rizs, főtt tészta, levesben főtt zöldségek is adhatóak.

NE adjuk: kenyér, kenyérmorzsa, péksütemény, popcorn, chips!

Csatlakozz a „Madarak Éve” mozgalomhoz és „Tegyél a begyér'"!

Madárbarát tevékenységeinkkel a Zöld Közösségi Ház és Erdei Iskola is ezt teszi,

s programjainkhoz várunk Benneteket az idén is!